Archiwum

Branża beauty — jak wypromować nowy produkt i jakie narzędzia wykorzystać?

Branża beauty — jak wypromować nowy produkt i jakie narzędzia wykorzystać?

Istnieje wiele różnych sposobów promocji nowych produktów. Jednak, aby dobrać te najskuteczniejsze, konieczne staje się zwrócenie uwagi na specyfikę danej branży. Poznaj niezawodne sposoby i narzędzia, które ułatwiają promowanie towarów w jednej z najbardziej nasyconych branż, czyli beauty.

 

Narzędzia, które umożliwiają promocję produktów beauty w miejscu sprzedaży


Szafy reklamowe


Najważniejsze są dwie kwestie — projekt i wykonanie szafy. W końcu jej celem będzie ukazanie w jak najlepszy sposób sprzedawanego produktu. Branża beauty lubi bawić się kolorem, który przecież jest doskonałym sposobem na wyróżnienie towarów. Jednak trzeba przygotować się na to, że konkurencyjnym szafom również nie brakuje wyrazistych akcentów kolorystycznych, na których tle trzeba skutecznie się wyróżnić. Pomocne w tym będzie oświetlenie krawędziowe, a także hotspoty.

 

Dzisiejsze szafy muszą być często uzupełnianie przez pracowników, gdyż nie są one przeładowane towarami. Bardzo ważne stało się zachowanie przejrzystości, a każdy przedmiot ma mieć przestrzeń dla siebie, dzięki której może się wyróżnić. Zresztą samo sięganie po towary ma być łatwe i nie ryzykować przewróceniu innych produktów. To także doskonały sposób na zaprezentowanie coraz bardziej kreatywnych i ozdobnych opakowań.

 

Warto pamiętać, że szafy reklamowe prezentujące produkty w branży beauty, powinny znaleźć miejsce na przynajmniej jedno lusterko, a być może na płatki kosmetyczne, próbki i testery.

 

Ekspozytory wolnostojące


Znacznie łatwiej jest pominąć w sklepie czy w drogerii ekspozytor półkowy, który znajdują się na przeładowanym regale niż POS-y wolnostojące. Nawet niewielka tego typu kreatywnie zaprojektowana i oświetlona ekspozycja, może zdziałać cuda. Na przykład w okresie świątecznym dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie ekspozytora w kształcie choinki. Oryginalny design i kolorystyka będą tutaj kluczowe, gdyż zwrócą uwagę kupujących, nawet jeśli jeszcze nie znają danej marki.

 

POS-y z aromaterapią


Firmy, które wprowadzają nowe zapachy perfum, koniecznie powinny zwrócić uwagę na POS-y, wykorzystujące aromaterapię. Na targach tematycznych można często spotkać nowoczesne szafy reklamowe czy wolnostojące ekspozytory, które uruchamiają zmysł węchu klientów. Co to oznacza? Otóż osoby przechodzące obok stoisk uruchamiają czujniki, co z kolei powoduje rozpylenie perfum czy innego zapachu związanego z produktem. Ma to wzbudzić zainteresowanie i skłonić do bliższego przyjrzenia się towarom, a nawet do dokonania zakupu.

 

Na co zwracać uwagę podczas wybierania POS-ów do promocji produktów beauty?


Kiedy rynek jest na tyle nasycony i wyróżnienie się na tle konkurencji jest nie lada wyzwaniem, potrzebna jest przemyślana strategia. Nie ma tutaj miejsca na przypadek. POS-y, czyli materiały i przedmioty wspierające sprzedaż w drogeriach, sklepach, w firmach czy na targach tematycznych, powinny być przede wszystkim zaprojektowane zgodnie z charakterem, celami i założeniami marki czy linii kosmetyków. Zarówno produkt, jak i elementy wyróżniające je powinny mówić jednym głosem.

 

Co to oznacza? Dla przykładu Marka XYZ wprowadza na rynek naturalne kosmetyki na bazie aloesu i zielonej herbaty dla młodych kobiet. Swoją ofertę kieruje do osób świadomych, dbających o środowisko naturalne i unikających zbędnych i szkodliwych dodatków w kosmetykach. Zatem podczas projektowania i wybierania POS-ów konieczne będzie:

 

●      wybieranie tworzyw proekologicznych, czyli takich, które można poddać recyklingowi, czy typowo pochodzących z recyclingu (koniecznie zrezygnuj z tworzywa sztucznego),

●      często preferowany jest minimalizm,

●      stawianie na kolory ziemi, kojarzące się z naturą, np. zieleń, błękit, brąz.

 

Zresztą nie tylko ekspozytory czy standy powinny tworzyć jedność z naturalnym składem produktów, ale też ich opakowania.

 

Ważna staje się także spójna identyfikacja wizualna, gdyż dzięki temu firma będzie wyglądała na bardziej ekskluzywną i profesjonalną. Szczególnie kobiety oceniają towary w drogeriach pod względem ich wyglądu. Dlatego zarówno produkt, jak i POS-y powinny dawać wrażenie, że tutaj można nabyć naprawdę luksusowe, a co za tym idzie dobre jakościowo kosmetyki.

 

Jak wspomóc POS-y, aby klienci zwrócili uwagę na nowe produkty?


Dziś bardzo wiele osób kupuje to, co zobaczą w reklamie telewizyjnej, o czym przeczytają w Internecie czy co polecą mu znajomi. Dlatego, aby zwiększyć sukces POS-ów, nowe marki czy produkty powinny zostać ukazane szerszej społeczności. Istnieje wiele skutecznych sposobów promocji w branży beauty.

 

Mowa tutaj przede wszystkim o:

●      marketingu szeptanym,

●      Social Mediach,

●      pozycjonowaniu,

●      stworzeniu przemyślanej strategii Content Marketingowej,

●      rozpoczęcie współpracy ze znanymi influencerkami, którzy recenzują kosmetyki,

●      inspirowanie klientów poprzez Instagram czy Pinterest,

●      reklamy w telewizji czy billboardy.

 

Najważniejsze jest to, aby trafić do grupy docelowej, dzięki czemu zwiększy się jeszcze bardziej skuteczność punktów wspierających sprzedaż.

Chcesz być na bieżąco?

Newsletter