Archiwum

Standy multibrandowe na alkohole — jak połączyć światy marek, aby mebel był atrakcyjny

Standy multibrandowe na alkohole — jak połączyć światy marek, aby mebel był atrakcyjny

Zaprojektowanie funkcjonalnego i sprzedażowego standu multibrandowe to nie lada wyzwanie, które wymaga sporo doświadczenia. W końcu z jednej strony musi on dopasować się do charakteru marki, a z drugiej strony do designu całego pomieszczenia, w którym się znajdzie. Przekonaj się, dlaczego tak chętnie wybierane są standy multibrandowe i jakie spośród nich przynoszą najwięcej korzyści.

 

Czym wyróżniają się standy multibrandowe?


Standy multibrandowe mają to do siebie, że pozwalają na jednym POS-ie umieścić produkty przynajmniej dwóch różnych marek. Obecnie są coraz powszechniej stosowane, jednak bardzo ważne staje się wtedy zadbanie przede wszystkim o to, żeby spełniały dwie najważniejsze funkcje. Jakie?

Z jednej strony wszystkie standy muszą być ze sobą w pewien sposób spójne. Dzięki temu możliwe staje się zachowanie spójnego designu w całym sklepie. W tym celu wystarczy na przykład wybierać jedynie standy z określonego tworzywa – sklejki, tworzywa sztucznego czy z tektury. Ich styl również jest nie bez znaczenia – być może wszystkie inne standy oraz szafy produktowe czy pozostałe wyposażenie ma zaokrąglone rogi, czy całe wyposażenie jest wykonane w określonych barwach. Spójność tego typu sprawia, że klienci chętniej robią zakupy w takich miejscach, bo czują się w nich bezpiecznie, wyjątkowo, a ekskluzywny charakter sprawia, że chętniej zostawiają więcej pieniędzy, niż pierwotnie planowali.

Z drugiej strony nie można zapomnieć o tym, że wszystkie standy, w których znajduje się więcej niż jedna marka, musi oddawać także styl wszystkich znajdujących się na nim marek. Mowa tutaj zarówno o kwestiach kolorystycznych, jak i o cechach brandu czy o dopasowaniu ich do wymagań grupy docelowej.

 

Najpopularniejsze rodzaje standów multibrandowych


Obecnie w sklepach najchętniej wybierane są dwa rodzaje standów multibrandowych, oto one:

 

Jednostronne standy multibrandowe


W tym przypadku można postawić je pod ścianą, gdyż wszystkie produkty znajdują się tylko z jednej strony. Zaprojektowanie ich to jednak nie lada wyczyn. Dlaczego? Otóż na jednym POS-ie znajdują się często 2-3 lub nawet więcej marek. Jeśli takie standy zostałyby wykonane na zasadzie standardowych półek, gdzie po prostu poukładano by towary, to klient owszem widziałby spory wybór produktów, ale to niekoniecznie byłaby dla niego atutem. W końcu często zdarza się tak, że zbyt duży i bogaty asortyment powoduje bardziej wątpliwości i utrudnia podjęcie decyzji zakupowej. Niestety może prowadzić to nawet do całkowitego zrezygnowania z dokonania zakupu. Dlatego właśnie standy mutibrandowe muszą być tak zaprojektowane, aby pozwalały także pokazać daną markę w jak najlepszym świetle. Często każda marka ma swoją półkę lub segment na meblu.

 

Dwustronne standy multibrandowe


Znakomitym rozwiązaniem w alejkach sklepowych mogą okazać się dwustronne standy multibrandowe. Wyróżniają się one tym, że posiadają półki czy elementy, wyróżniające markę z dwóch stron. Często jedna część jest całkowicie odmienna od tej drugiej. Jednak najważniejsze jest to, że taki POS może zagwarantować sporą oszczędność miejsca, co w szczególności ma znaczenie dla klientów, gdyż alejki stają się w ten sposób szersze, a robienie zakupów bardziej komfortowe.

 

Jakie elementy mogą zawierać standy multibrandowe?


Obecnie bardzo istotne staje się zadbanie o kwestie wizualne i wyróżnienie marek, znajdujących się tuż obok innych, z którymi bezpośrednio konkurują. W tym celu na ekspozytorach montuje się podświetlenie, np. listwy czy nawet kolorowe oświetlenie punktowe. Oprócz tego coraz popularniejszym rozwiązaniem są również ekrany multimedialne, które mają za zadanie w sposób dynamiczny pokazać markę, ale też tak po prostu przyciągnąć uwagę klienta. Dzięki temu w trakcie wybierania trunku rzuci mu się w oczy ulubiona marka czy zachęci napis lub znana osoba reklamująca brand. Kolorystyka standu też jest bardzo ważna, gdyż musi odnosić się do designu marki, z którym jest ona kojarzona.

 

Gdzie warto montować standy multibrandowe na alkohole?


Nie da się ukryć, że głównym powodem stawiania właśnie na standy multibrandowe jest mała ilość miejsca w sklepach czy w innych miejscach, gdzie mają zostać zaprezentowane produkty. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możliwe staje się zaproponowanie klientowi większej ilości różnorodnych towarów. To sprawia, że ma on wybór i może zdecydować, który produkt najbardziej spełnia jego indywidualne potrzeby.

Poza tym, kiedy spojrzy się typowo na branżę alkoholową, to natychmiast rzuci się w oczy olbrzymi wybór trunków. W jednym sklepie można znaleźć różne rodzaje alkoholi, ich smaków, a przy tym wiele rozmaitych marek. Wszystko to sprawia, że ulokowanie w sposób przejrzysty i logiczny alkoholi staje się nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, kiedy mówimy o sklepie spożywczym, a nie monopolowym, gdzie cała powierzchnia sklepu zarezerwowana jest jedynie na alkohol. Zatem zastosowanie standów multibrandowych wydaje się koniecznością. W ten sposób można zarówno oszczędzić miejsce, jak i przy okazji sprawić, że trunki będą ciekawie wyeksponowane, aby przyciągały spojrzenia.

Chcesz być na bieżąco?

Newsletter